Azərbaycan UEFA reytinqində irəlilədi
Azərbaycan UEFA reytinqində irəliləyib.
Futbolxeber.az saytının məlumatına görə, bu, “Qarabağ”ın Avropa Liqasının qrup mərhələsinin son turunda “Hekken” (İsveç) üzərindəki qələbəsi (2:1) sayəsində mümkün olub. Ölkəmiz Rusiyanı geridə qoyaraq 29-cu pillədən 28-ci pilləyə qalxıb. Bu qələbə Azərbaycana 0,500 bal qazandırıb. Daha 0,500 bal isə bonus olaraq 1/16 finala çıxmağa görə verilib.
Beləliklə, Azərbaycan xal ehtiyatını 19,125-ə qaldırıb. 2022-ci ilin fevralından avrokuboklardan uzaqlaşdırılan Rusiya isə 29-cu pilləyə düşüb (18,632 xal).
Bundan başqa, “Qarabağ”ın bu qələbəsi sayəsində Azərbaycanın Avropa yarışlarında yeni rekordu müəyyən edilib. Ölkəmiz bu mövsüm ilk dəfə 4,875 xal toplayıb. Bundan əvvəl maksimum nəticə 4,375 bal idi. Azərbaycan daha əvvəl 3 dəfə - 2015/16, 2017/18 və 2021/22 mövsümlərində bu göstəricidə dayanıb.