Bundesliqanin 13 klubu koronavirus səbəbindən müflis ola bilər
Almaniyanın Bundesliqasının və ikinci divizionun 13 klubu koronavirus panndemiyası səbəbindən müflis elan oluna bilər.
Futbolxeber.az saytının “Kicker”ə istinadən verdiyi məlumata görə, artıq 12 klub ödənişlərlə bağlı öhdəlikləri yerinə yetirə bilmədiklərindən teleyayımdan almalı olduqları pullardan imtina ediblər.
Klubların müflis elan olunma ehtimalı Almaniya Futbol Liqasının video-konfransında da səslənib.
Bildirilir ki, mövsüm bərpa olunmasa, mayın sonundan ikinci Bundesliqanın 7 klubu müflis elan olunacaq. Vəziyyət düzəlməsə, daha 2 klub da iyunda müflis olacaq.
Hazırda Bundesliqanın 1 klubu ciddi təhlükə qarşısındadır. Belə ki, adı açıqlanmayan həmin komanda yalnız mayın sonuna kimi öz öhdəliklərini yerinə yetirmək iqtidarındadır. Bundesliqanın daha 3 klubu isə iyulun 1-də müflis elan olunma təhlükəsi ilə üz-üzədir.
12 klub götürdükləri kreditləri məhz teleyayımdan əldə etdikləri vəsait hesabına ödəyirdilər. Bu vəsait əldən çıxdıqdan sonra isə müflis elan olunmamaq qeyri-mümkündür. Hazırda klubların yeganə ümidi mayın əvvəlinə çempionatın bərpa olunmasınadır.
Qeyd edək ki, Almaniyada 91 mindən çox insan infeksiyaya yoluxub. Onlardan 1275-i həyatını itirib.