“PFL-də hamı Ramin Musayevin “sağ əli”dir”
Aslan Şahgəldiyev Peşəkar Futbol Liqasının mətbuat xidmətinin rəhbəridir. Amma bu qurumun rəhbəri olmazdan əvvəl, loru dildə ifadə etsək, yaxşı bir oğlandır, rəsmi danışsaq, mətbuatla işini düzgün quran az-az futbol rəsmilərindəndir. Jurnalistlərə açıq adamdır, ünsiyyətcildi, amma nə qədər qəribə olsa da, müsahibə verməyə ya utanır, ya da bu məsələdə təvazökardır. Görünür, reklam olunmağı sevmir. Bu müsahibəyə də onu çətinliklə razı saldım.
Aramızdakı münasibətlər dostluq səviyyəsində olduğundan bu söhbətdə bir-birimizlə rəsmi qaydada - “siz”, “müəllim” və ya “bəy” deyil, elə öz adımızla, ya da “sən” deyə müraciət etdik. Diktofon söhbətimiz bir saat çəkdi, söhbətdən hər ikimiz razı qaldıq... Jurnalistlərdən də danışdıq, Ramin Musayevdən də... Sonra Aslan PFL-ə getdi, mən də redaksiyaya qayıtdım. Və onda məlum oldu ki, demə, müsahibə üçün şəkillər çəkmək yaddan çıxıb. Yəqin maraqlı söhbət alınıb ona görədir.
Həvəsiniz və vaxtınız varsa, buyurun, Siz də oxuyun, bu fotoreportajsız müsahibəni...
- Jurnalistlərlə işləmək səni hələ bezdirməyib?
- Birbaşa KİV-lə işləyən şəxs dözümlü, hər şeylə maraqlanan, xoşməramlı, yaxşı yaddaşa malik, nəzakətli, stresli iş vaxtı səbrli, insan psixologiyasını bilən biri olmalıdır. Mən bu işə görə əmək haqqı alıram, hətta bezdirici olsa belə, bu, mənim işimdir, büruzə verməməliyəm. Amma düzünü deyim, çox maraqlıdır. Bezdiyim bir işdə işləyə bilmərəm.
- İlk sualın qoyuluşu təsədüfi deyildi. Bildiyimə görə, bu gün klubların mətbuat xidmətlərinin rəhbərləri bəzi jurnalistlərdən cana doyublar. Ənənəvi bir sözləri var: "Zəng edənlərın çoxusu bizdən reklam istəyir". Eyni zənglər sənə də olar, yəqin.
- Şəxsən məndən heç bir jurnalist reklam istəməyib. Gərək, reklam verəsən ki, kimsə səndən reklam da istəyə.
- Bəs, az qala bütün saytlara reklam verən klublara necə baxırsan?
- Mətbuata reklam verilməsinə pis baxmıram. Çünki dəstək olmalıdır. Amma bir kriteriya müəyyənləşdirib, onun əsasında reklam verilsə, daha yaxşı olar. Təsəvvür edin, bu gün bütün idman mətbuatı maddi imkansızlıqdan yox olub, kim işıqlandıracaq görülən işləri? Mənə görə reklam birbaşa rəhbər şəxsin özü tərəfindən verilməlidir, digər şəxslər tərəfindən yox. Və şərt qoyulmalıdır ki, onun həm müsbət işləri, həm də əgər varsa, qüsurları işıqlandırılmalıdır. Bu, onun rəhbəri olduğu qurumun daha da inkişaf etməsinə kömək edər. Misal üçün, PFL reklam verərsə, bunu mən yox, Ramin Musayev etməlidir ki, sabah siz onun rəhbəri olduğu PFL-in çatışmazlıqlarını yaza, Aslanın hansısa səhvi varsa, onu rahatlıqla qabardasınız. Ümumiyyətlə, bu, çox uzun məsələdi. Bu barədə çox danışmaq olar. Amma istənilən halda, reklam müəyyən asılılıq yaradır.
- Deyək ki, siz reklam verirsiz, tənqidə açıq olacaqsınız? Adamın heç inanmağı gəlmir. Sirr deyil ki, bu gün klublar saytlara reklamı ona görə verir ki, özlərini tənqiddən sığortalasın. Yanıla bilərəm, amma məncə, sabah PFL də reklam versə, şərt irəli sürəcəksiniz ki, tənqid az olsun, ya da ümumiyyətlə, olmasın.
- Bilirsən, axı, tənqid yazmaqla iş bitmir. Tənqiddə problemin aradan qaldırılması yolları da göstərilməlidir. Bunu nəyi pisdir ki? Tənqid yazmaq asan məsələdi, çətin olanı çıxış yolu göstərməkdir. Bunu da hər adam bacarmır. Bax bu yolu göstərə bilənlərə kömək etmək lazımdır. Məsələn, PFL jurnalistlər arasında ayın ən yaxşı oyunçusunu seçmək üçün sorğu keçirir. Jurnalistin stimulu olmalıdır ki, o sorğuda iştirak etsin, onu təbliğ eləsin.
- Aslan, axı, dediyin sorğuda yetərincə jurnalist iştirak edir, tədbirə də xeyli jurnalist gəlir.
- Çünki stimul var, ayın oyunçusunu düz tapanlar mükafatlandırılırlar. Gizlətmirəm, bəziləri məhz buna görə PFL-dən akkreditasiyadan keçir. Ramin Musayev faktoru da var. Onun iştirak etmədiyi tədbirdə az jurnalist olur. Məsələ təkcə bu deyil. Götürək, klubların keçirdiyi mətbuat konfranslarını, digər futbol tədbirlərini. Mətbuatın maddi durumu normal olmalıdır ki, bu kimi tədbirlərdə iştirak etməyə əməkdaşını göndərə bilsin. Eyni gündə 3 oyun olanda heç olmasa, 3 əməkdaşı olmalıdır ki, bu oyunları təbliğ edə bilsin. Amma reklam vermək xatirinə hər kəsə də reklam verilməsi doğru deyil. Bu, kəmiyyəti çoxaltsa da, keyfiyyəti aşağı salır. Bu gün mən də bilirəm ki, idman jurnalistikasında çalışanların böyük qismi hansı məqsədi güdürlər. Amma buna görə narahat olmağa dəyməz. Əsas odur ki, layiqincə çalışan, qələminə, yazdığı cümləyə hörmət qoyan jurnalistlər də az deyil.
Bu yerdə Aslanın telefonuna oturandan bəri üçüncü zəng gəlir... Hər üçü də jurnalistdən.