Aslan Kərimov mütəxəssisdi, “Qarabağ”ın həkimi, yoxsa uzaqgörən?
Azərbaycanda bir qrup məşqçi var ki, harada çalışmalarından asılı olmayaraq “Qarabağ”a simpatiyalarını hər fürsətdə büruzə verirlər. Məsələn, “Səbail”in keçmiş baş məşqçisi Aftandil Hacıyev dəfələrlə oyunsonrası mətbuat konfranslarında, müsahibələrində öz komandası qalırdı bir kənarda, başlayırdı Ağdam klubunun şəninə tərəflər səsləndirməyə. Bir dəfə hansısa Premyer Liqa oyunundan sonra “Səbail”in çalışdırıcısı növbəti turda qarşılaşacaqları “Qarabağ”la bağlı sual ünvanlanmışdı. Aftandil Hacıyev isə bildirmişdi ki, “Qarabağ” digər komandalardan 5 baş üstündü. Hansısa azarkeşin belə bir açıqlamasını anlayışla qarşılamaq olar. Lakin bir məşqçinin növbəti turda qarşılaşacağı rəqib haqda belə fikir bildirməsi düzgün deyil. Bu açıqlamanı oxuyan futnolçu sabah meydanda baş məşqçisinin 5 dəfə üstün gördüyü rəqibə qarşı necə mübarizə aparsın?
Son zamanlar Aftandil Hacıyevin “yerini” Aslan Kərimov tutub. O, hər fürsətdə Ağdam klubu haqda müsbət fikirlər səsləndirir. Amma Kərimovun son çıxışı daha unikaldı. Bu dəfə o, “Qarabağ”ın həkimi qismində açıqlama verib. Qol.az saytının müxbirinin “Neftçi” ilə oyunla bağlı sualını cavablandırarkən Kərimov "Neftçi" ilə oyunda "Qarabağ"ın futbolçularının yarısı qızdırma içində idi" deyib. Görəsən, Aslan bəy həqiqətənmi Ağdam klubunun tibbi personalında işə başlayıb, yoxsa “Azərsun Arena”dakı matçdan öncə bir-bir “Qarabağ”ın futbolçularının hərarətini şəxsən özü ölçdüyü üçün bu qənaətə gəlib?
Aslan Kərimovun “Çempionatın hazırkı durumundan çox da nəsə gözləmirəm. Hər şey artıq məlumdur. Lider dəyişəsi deyil” açıqlaması da müzakirəyə açıqdı. Mən bildiyim qədəri ilə Aslan bəyə jurnalistlər futbol mütəxəssisi kimi müraciət edirlər. Amma nədənsə onun yuxarıdakı cavabı qatı “Qarabağ” azarkeşinin cavabından seçilmir. Məncə, Kərimov unudub ki, daha uzun illərdi “Qarabağ”ın formasını geymir. Amma digər tərəfdən də o, heç futbolçu vaxtı bu cür inamlı açıqlamalar verməzdi...
Lakin Aslan Kərimovun “uzaqgörənliyi” təkcə “Qarabağ”la bitmir. O, artıq “Neftçi”nin də çempionatı hansı yerdə başa vuracağına əmindir: “Ümumiyyətlə, nəinki lider, ilk "3-lük" dəyişməyəcək... "Neftçi" mövsümü elə 3-cü pillədə başa vuracaq”.