"Xəzər Lənkəran": 7-ci start, yubiley oyunu
İyulun 2-də yeni - 2013/14 mövsümü start götürəcək. Futbolxeber.az-ın məlumatına görə, Lənkəran təmsilçisi üçün yubiley - 10-cu olacaq qarşıdakı futbol mövsümü avrokubok matçları ilə başlayacaq. Ayın 2-də Çempionlar Liqası və Avropa Liqasında I təsnifat mərhələsinin ilk oyunları keçiriləcək. Avropaya Azərbaycan kubokunun finalçısı kimi yüksələn “ağ-yaşıllar” da həmin gün yeni mövsümdə ilk matçına çıxacaq.
Avropa Liqasında mübarizə aparacaq komanda Maltanın “Slima Uonderers” klubu ilə görüşəcək. İlk matçını səfərdə keçirməli olan “Xəzər Lənkəran” ada dövlətində özünün 10-cu, avrokuboklarda isə 7-ci mövsümünə başlayacaq. Tarixinin ilk - 2004/05 mövsümündən sonra daha 2 dəfə avrokuboklardan kənar qalan komanda 2006/07 və 2009/10 mövsümləri istisna olmaqla hər dəfə qitə səhnəsində Azərbaycanın təmsilçilərindən olub.
Yubiley mövsümünün start oyunu həm də avrokuboklarda yubiley matçı olacaq. Belə ki, Maltadakı görüş Lənkəran təmsilçisinin qitə arenasında 15-ci matçı kimi tarixə düşəcək. Əvvəlki 6 cəhddə komanda 14 oyuna çıxıb. Polşanın “Lex” klubu və Moldova təmsilçiləri ilə 2 dəfə rəqib olan komanda Xorvatiya, Estoniya və İsrail klubları ilə də görüşüb. İlk dəfə maltalıları sınağa çəkəcək “Xəzər Lənkəran” 14 qarşılaşmada 1 qələbə qazanıb, 6 heç-heçə edib və 7 dəfə uduzub. 12 qol vurub və 22-ni buraxan “ağ-yaşıllar” ilk 5 cəhddəki uğursuzluqdan sonra ötən mövsüm mərhələ adlamağı bacarmışdı. Bu dəfə həmin uğurun davamını gətirmək niyyətində olan komanda oyunlarından 2-ni Çempionlar Liqası, 12-ni Avropa Liqası (əvvəl UEFA kuboku) turnirində keçirib.
Evdə 5 heç-heçə və 2 məğlubiyyəti, rəqib meydanında isə 1 qələbə və 1 heç-heçə ilə yanaşı, 5 yenilgisi olan komanda növbəti səfər qələbəsini də Maltada əldə etməyə çalışacaq.