Qırmızı körpüdən keçib, mərhum sənətkarımız Məhəbbət Kazımovun səsini eşidəndə hiss elədim ki, artıq mənə dollar kimi baxmırlar. O da olsa dərd yarı... Bir əzik-üzük 100 dollarım vardı ki, onu da heç bir bank götürməzdi. Sağ olsun Anar Şabanoğlu Tiflisdə heç bir bankın etməyəcəyini edib, köməyimə çatdı... Nədənsə, səfər təəssüratına sondan başlamalı oldum. Bu isə o deməkdir ki, geri qayıtmaq üçün o qədər səbirsizlənirdim.
Tiflisdə 1-ci dəfə idi ki olurdum. Yəqin ki, bundan sonra məcbur qalmasam, bir daha getmərəm. Vaxtilə mərkəz rolunu oynamış şəhər indi Bakının çölə atılan dırnağı deyil... Bu qədər...
Futbolu bir kənara qoyaq...
Mənim oradakı oyundan yazmaq fikrim yoxdur. Çünki çox yazılıb, çox pozulub. Hələ ki, həmin yazılarda müsbət rəylərə rast gəlməmişəm. Həmin mənfi rəylərə mənim də fikrim müsbətdir. Yaradılan şəraitin, edilən transferlərin qarşılığında hazırkı mənzərə ürəkağrıdıcıdır. Futbolu bir kənara qoyub deyim ki, “Qəbələ” şəhərin ən yaxşı otelində qalırdı. Jurnalistlər üçün də yaradılan şərait yaxşı idi. Buna görə məncə, hər bizimizin “Qəbələ”yə təşəkkür borcumuz var.
Özümüzəməxsus cığırlarla...
Qırmızı körpünü keçdikdən sonra göz işlədikcə uzanan Azərbaycan torpaqları salamlayır səni... Gürcü nömrələri daşıyan maşınlardan ucalan Azərbaycan sədaları deyir ki, bu torpaqlar bizim olub, bizimdir... Tariximizdir... Həmin mənzərə eyni zamanda, bir həqiqəti əks etdirir: Oradakı evlər, ətraf mühit insanda soydaşlarımızın yaşayı barədə bir qeydlər kitabçası verir. Orada həyat olduqca ağırdır... Bu sükutu Rustavi bazarındakı maşınların qiymətinin müzakirəsi pozduqdan sonra Tiflisin iyi gəlir. Daşqından sonra uçulan bəndlər yolların qısaldılması ilə nəticələnib. Ona görə də tıxaclar yaranır. Açığı, Bakıdakı tıxaclar qədər uzun və bezdirici olmasa da, Avropa Oyunları zamanı olan sakitlikdən sonra kiçik tıxaclara dözmək də böyük səbr tələb edirdi. Bir sözlə, həmin tıxac bir növ bizi sabahın Bakısı üçün hazırlayırdı.