2013 RUSİYA S-PETERBURQ UKRAYNA
2014 YAPONİYA RUSİYA SLOVAKİYA
AZƏRBAYCAN MİLLİSİ 7-Cİ DƏFƏ
Azərbaycan milli komandası turnirdə 7-ci dəfə çıxış edəcək. Millimiz ilk dəfə yarışda 2009-cu ildə mübarizə aparıb. Amma yığmamızın siftəsi uğursuz alınıb. Komandamız 8 kollektiv arasında yalnız Latviyanı qabaqlamaqla yeddinci olub.
2010-cu ildə isə millimiz indiyə qədər turnirdəki ən yüksək nəticəsinə imza atıb. Belə ki, futbolçularımız Özbəkistan, Belarus və Finlandiyanı qabaqlamaqla beşinci yeri tutub.
2011-ci ildə yenidən 8 komanda arasında 7-ci olan milli komandamız, 2012-ci ildə uğursuz çıxışla yadda qalıb. Belə ki, həmin vaxt turnirdə 12 komanda - millimizlə yanaşı İtaliya, Finlandiya, Türkiyə, Rusiya, Sankt-Peterburq, Çexiya, Ukrayna, Belarus, Litva, Yunanıstan və Latviya mübarizə aparırıb. Yekunda isə yığmamız bütün komandalardan geri qalmaqla, sonuncu olub.
2 il əvvəl turnir iştirakçılarının sayı 16-ya çatıb. Millimiz 1 il əvvəlki kimi yenə də 12-ci olsa da, bu dəfə Litva, Belçika, Latviya və Qazaxıstan millilərini qabaqlamağı bacarıb.
Ötən il də turnirdə 16 komanda mübarizə aparırıb. Yığmamız yalnız Belarus, Moldova və Latviyanı qabaqlamaqla 13-cü olub.
Göründüyü kimi, əvvəlki 6 yarışda millimiz ən yaxşı halda beşinci olmağı bacarıb. Həmin vaxt yığmamıza Bernhard Lippert başçılıq edib. İndi isə yığmamızın baş məşqçi postunda başqa bir alman - Nikolay Adam var. Ümid edək ki, Adam həmyerlisinin nəticəsini yaxşılaşdırmağı bacaracaq.
BUDƏFƏKİ YARIŞ 3 MƏRHƏLƏDƏN İBARƏT OLACAQ
Bu, sayca 27-ci turnir kimi tarixə düşəcək. Yarışda təvəllüdü 1997-ci ilə kimi və daha aşağı olan futbolçulardan ibarət 18 komanda mübarizə aparacaq.
Formata əsasən bu dəfə iştirakçılar 3 mərhələdə mübarizə aparacaqlar. İlk əvvəl iştirakçılar hər birində 3 komanda olmaqla 6 qrupa bölünüblər. Birinci mərhələ dairəvi sistemlə baş tutacaq və qrupda hər komanda iki oyun keçirəcək.
İkinci mərhələdə də komandalar hər birində 3 kollektiv olmaqla 6 qrupda yer alacaqlar. Amma bu zaman iştirakçıların ilk mərhələdəki nəticələri əsas götürüləcək. Belə ki, G qrupunda ilk mərhələdə A, B və C, H qrupunda isə ilk mərhələdə D, E və F qruplarının qalibləri olmuş komandalar yer alacaqlar. Bu iki qrupda yer alan kollektivlər ilk 6 yer uğrunda mübarizə aparacaqlar.
I qrupunda A, B və C, J qrupunda isə D, E və F qruplarında ikinci yeri tutmuş komandalar yarışacaq. Bu 6 komanda 7-12-ci yerlər uğrunda mübarizə aparmaq imkanı qazanacaq.
Nəhayət, K qrupunda А, В və С, L qrupunda isə D, E və F qruplarının üçüncüləri yer alacaqlar ki, bu komandalar da 13-18-ci yerlər uğrunda yarışacaqlar.
Sonuncu mərhələdə isə həlledici oyunlar baş tutacaq. Belə ki,
G və H qrupunun qalibləri birinci, ikincilər üçüncü, sonuncular isə beşinci yer uğrunda üz-üzə gələcəklər. Eyni qaydada İ və J qrupunun qalibləri 7-ci, ikinciləri 9-cu, sonuncuları isə 11-ci yer uğrunda meydana çıxacaqlar. Nəhayət, K və L qruplarının birinciləri 13-cü, ikinciləri 15-ci, üçüncüləri isə 17-ci yer uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Qrupda 2 və ya 3 komanda eyni xal toplayarsa, bu zaman əlavə göstəricilər nəzərə alınacaq:
- bütün oyunlar nəzərə alınmaqla daha çox qələbə qazanan komanda;
- komandaların öz aralarındakı oyunun nəticəsi;
- bütün oyunlar nəzərə alınmaqla daha yaxşı top fərqinə malik olan komanda;
- bütün oyunlar nəzərə alınmaqla daha çox qol vuran komanda;
- bütün oyunlar nəzərə alınmaqla daha az cəzalanan (sarı vərəqə 1, qırmızı vərəqə 3 xal hesab olunacaq) komanda üstünlük qazanacaq.
Əgər bütün bu göstəricilər bərabər olsa, qalibin adını püşk müəyyənləşdirəcək.
Həlledici oyunlarda əsas vaxtda qalib aşkarlanmasa, qalibin adı birbaşa penaltilər seriyasında müəyyənləşəcək.