Azərbaycan klublarının “Yaxın Şərq siyasəti” - ARAŞDIRMA
Azərbaycanla dost münasibətdə olan dövlətlərdən biri də İsraildi. Məhz İsrail Azərbaycanın müstəqiliyini tanıyan ilk dövlətlərdən biri olub - 25 dekabr 1991-ci ildə. İki ölkə arasında diplomatik əlaqə isə 6 aprel 1992-ci ildə qurulub. 1993-cü ilin avqustundan İsrailin Azərbaycanda səfirliyi fəaliyyət göstərir. Bu ilin 29 martında isə İsraildə Azərbaycanın səfirliyi açıldı.
2 il ölkə arasında qarşılıqlı əlaqələr son illər futbolda da özünü göstərir. Buna qədər israilli futbolçuların Azərbaycana gəlişinə nadir hallarda təsadüf edilsə də, hazırda bir neçə klubumuzun heyətində israilli futbolçular forma geyir.
AZƏRBAYCANDA OYNAMIŞ İLK İSRAİLLİ FUTBOLÇU KİM OLUB?
Araşdırmamız nəticəsində məlum oldu ki, Azərbaycan çempionatında çıxış edən ilk israilli futbolçu İdan Vaytsman olub. Hazırda 38 yaşı olan yarımmüdafiəçi 2013-cü ildə “Simurq”a transfer edilib. İsrailli futbolçu 2 mövsüm Zaqatala klubunun uğurları üçün çalışıb. “Simurq”un heyətində meydana çıxdığı 50 oyunda 4 qol vuran Vaytsman 2015-ci ildə Azərbaycanı tərk edib.
İSRAİLLİ AZƏRBAYCANLI
İdan Vaytsmandan sonra uzun illər Azərbaycan Premyer Liqasında forma geyən hər hansı israilli futbolçu yada düşmür. Yalnız 2019-cu ildə “Sumqayıt”a gələn Əmir Ağayevi istisna kimi göstərmək olar ki, o da əslən azərbaycanlıdı. İsrailin Rişon LeZion şəhərində dünyaya göz açan Ağayevi “Sumqayıt” 2019-cu ildə heyətinə qatıb. Bir ara milli komandamıza cəlb olunması da gündəmə gələn Ağayev “Sumqayıt”da yalnız 1 mövsüm forma geyib, daha sonra isə Yunanıstanın “Atromitos” klubuna üz tutub.
ÖTƏN MÖVSÜM 3, BU MÖVSÜM 4...
Ötən mövsümdən başlayaraq israilli futbolçuların Azərbaycana gəlişi kütləvi hal alıb. 2022-ci ilin yayında “Neftçi” Ataa Caber və Kenni Sayefi heyətinə qatıb. “Qəbələ” isə digər israilli yarımmüdafiəçi Abu Akal Ferası transfer edib.
Ötən mövsümlə müqayisədə bu il Azərbaycana gələn israilli futbolçuların sayında artım var. Transfer pəncərəsi bağlanmasa da, artıq 4 israilli futbolçunun keçidi baş tutub.
Bu yay heyətini israilli futbolçularla gücləndirən “Səbail” və “Qəbələ”di. Paytaxt klubu yarımmüdafiəçi Yadin Luqasini və müdafiəçi Nir Bardeanı heyətinə qatıb. Hər iki israilli futbolçu ilə 1 illik müqavilə imzalanıb.
“Qəbələ” isə hücumçu Osama Xalayla və Gilad Abramovla güclənib. 25 yaşlı forvardla 1+1, yarımmüdafiəçi olan Abramovla isə 2 illik müqavilə imzalanıb.
“PORTUQALİYA İKİNCİ LİQASINDAN AZƏRBAYCANA FUTBOLÇU GƏLƏ BİLİR, İSRAİLDƏN YOX?”
Transferlərin reallaşmasında əsas vasitəçi menecerlər olur. Bəs onlar Azərbaycan klublarının son zamanlar israilli futbolçulara maraq göstərmələrinin səbəbini nədə görürlər?
Ceyhun Sultanov bildirib ki, bunda qeydi-adi heç nə yoxdu: “Düşünürəm ki, israilli futbolçuların gəlişinə normal yanaşmaq lazımdı. Portuqaliya 2-ci liqasından Azərbaycana futbolçu gələ bilir, İsraildən yox? İsrail çempionatı bizim çempionatdan üstündü. Orada çıxış edən futbolçular keyfiyyət baxımından digər liqalardan geri qalmırlar”.
“İSRAİL VƏ AZƏRBAYCAN ÇEMPİONATLARI RUHƏN BİR-BİRİNƏ YAXINDI”
Digər menecer Erkin İbrahimov isə bildirib ki, bəzi ölkələrin çempionatları Azərbaycan Premyer Liqasına bənzəyir ki, onlardan biri də İsrail liqasıdı: “Müşahidələrimə əsasən deyə bilərəm ki, elə çempionatlar var ki, ruhən bir-birinə bənzəyir. Tərzinə görə bizim çempionata daha yaxın olanları İsrail, Bolqarıstan, Yunanıstandı. Məsələn, Polşa elə deyil. Oynanılan futbolun mahiyyətini nəzərə alsaq, son zamanlar israilli futbolçuların Azərbaycan klublarına gəlişində təəccüblü heç nə yoxdu. İsrailin aparıcı klublarından olmasa da, ortabab kollektivlərdən futbolçular Azərbaycana gəlir. Həm də təkcə israilli futbolçular deyil, orada çıxış edən legionerləri də nəzərdə tuturam. Məsələn, nümunə kimi ötən il “Neftçi”yə gələn Donyonu qeyd etmək olar”.
“İSRAİLDƏ KLUBLARIN ÖDƏMƏ QABİLİYYƏTİ BİZDƏKİNDƏN ZƏİF DEYİL”
Keçmiş “Qəbələ” rəsmisi, son illər menecerliklə məşğul olan Səbuhi Səfiyarlı qeyd edib ki, israilli futbolçuların Azərbaycana gəlişinə səbəb tapmaq çətindi: “Konkret səbəb göstərmək bir qədər çətindi. İsraildə klubların ödəmə qabiliyyəti bizdəkindən zəif deyil. Məsələn, sabiq “Qəbələ”li Felipe Santosa Azərbaycanda istədiyi pulu verən olmadı. Amma İsraildən yaxşı təklifləri var idi və ora yollandı. Odur ki, israilli futbolçuların Azərbaycana gəlişinin səbəbini izah etmək çətindi. Məlum məsələdi ki, israilli futbolçular bura aşağı pula gəlmirlər. İsraildə də az pul vermirlər ki, oranı qoyub bura gəlsinlər”.
“DEMƏK OLMAZ Kİ, İSRAİLLİ FUTBOLÇULARIN HAMISI AZƏRBAYCANA MƏN GƏTİRMİŞƏM”
Maraqlıdır, həmsöhbətimiz olan menecerlər bu günə qədər israilli futbolçuların Azərbaycana gəlişinə vasitəçi olublarmı?
Ceyhun Sultanov: “Demək olmaz ki, israilli futbolçuların hamısını mən gətirmişəm. 2-3 futbolçunu gəlişində rolum olub. Klub bəyənib, mən də vasitəçi olmuşam, İsraildə tanış dostlarım, menecerlər var, onların vasitəsi ilə keçidlər reallaşıb”.
Erkin İbrahimov: “Bu günə qədər Azərbaycana israilli futbolçu gətirməmişəm. Ola bilər müəyyən mərhələlərdə təklif eləmişəm, amma keçib başa tutmayıb. Amma İsrail çempionatından Azərbaycana gətirdiyim futbolçular olub, “Zirə”, “Sabah”a”.
Səbuhi Səfiyarlı: “Açığı, 1-2 dəfə klublara israilli futbolçu təklif etmişəm, lakin heç birinin keçidi alınmayıb”.
“LEGİONER AEROPORTDAN ÇIXAN KİMİ BÜTÜN AZƏRBAYCAN BİLİR Kİ, ONU HANSI MENECER GƏTİRİB”
Ceyhun Sultanov “Bütün israilli futbolçuları mən gətirməmişəm” deyir. Görəsən, digər menecelər bu barədə nə düşünürlər. Odur ki, onlara “Azərbaycan futbolunda “İsrail bazarı” kim nəzarət edir?” sualını ünvanladıq.
Erkin İbrahimov: “Bir ölkədən yalnız bir menecer futbolçu gətirir deyə bir şey yoxdu. Hər şey şəxsi əlaqələrlə tənzimlənir. Stastisika var da. Son illər 7-8 israilli futbolçu gəlib Azərbaycana. Həmin oyunçular hansı menecerin xətti ilə gəliblərsə, deməli, o şəxsdi. Bunu saymaq 10 dəqiqənin işidi. Onsuz da bizdə elədi ki, legioner aeroportdan çıxan kimi bütün Azərbaycan bilir ki, onu hansı menecer gətirib”.
Səbuhi Səfiyarlı: “Deməzdim ki, xüsusi bir nəfər nəzarət edir. Hansı menecerin təklif etdiyi futbolçu bəyənilirsə, o da transfer edir”.