“Bakı”nın bombardiri milliyə niyə dəvət almır?
Avropa çempionatının seçmə mərhələsi çərçivəsində ilk oyununda Bakıda Ukraynaya 0:4 hesabı ilə məğlub olan 19 yaşadək futbolçulardan ibarət millimiz bu gün Türkiyə ilə üz-üzə gələcək. Futbolxeber.az-ın məlumatına görə, bu gün əsas millimiz kimi, bütün aşağı yaş qrupları üzrə komandalarımız da hücumçu yoxluğundan əziyyət çəkir. Ukraynaya məğlubiyyətdən sonra U-19-un baş məşqçisi Nazim Süleymanov komandasının aparıcı hücumçuları İlkin Sadıqov və Qara Qarayevin yoxluğunu qeyd etmişdi. Həqiqətən də Ukrayna ilə oyunda millimizin hücumun mərkəzində axsadığı hiss olunurdu. Bütün bunları nəzərə alaraq, cari mövsüm “Bakı”nın heyətində özünü yaxşı tərəfdən göstərən Umar Akmurzayevin U-19-a dəvət almaması maraq doğurur. Artıq aktivində 5 qol olan Umar, hazırda I divizionun liderlərindən olan “Bakı”nın bombardiridir. Akmurzayev daha əvvəl həm U-17, həm də U-19-un heyətində çıxış edib. 1997-ci il təvəllüdlü futbolçunun seçmə mərhələdə millinin heyətindən kənarda qalması anlaşılmazdır. Hər halda, əminliklə söyləmək olar ki, cari mövsüm özünü yaxşı tərəfdən göstərən hücumçu, İlkin Sadıqov və Qara Qarayevin yoxluğunda U-19-a faydalı olardı.
I divizionun 7-ci turu çərçivəsində “Şahdağ”a qarşı baş tutan oyunu U-19-un baş məşqçisi Nazim Süleymanov stadiondan izləyirdi. Həmin maçtda “Bakı”nın forvardı 2 qol vurdu və komandasının ən yaxşılarından biri idi. Bu halda Nazim Süleymanov 18 yaşlı forvard niyə dəvət göndərməyib? Üstəlik, “Bakı”da Akmurzayevin klubda baş məşqçisi olan Novruz Əzimov U-19-da da köməkçi-məşqçi kimi çalışır...
Dünən “Turan-Tovuz”la matçdan sonra “Bakı”nın məşqçisi Qəhrəman Əliyev Umarın milliyə dəvət almaması haqda sualı belə cavablandırıb: “Bu gün “Bakı”da millidə oynamağa layiq olan futbolçular var. Amma son qərarı millinin məşqçiləri verir. Müşviq İlyasov, Umar Akmurzayev və Raul Yaqubzadəni milliyə məsləhət görərdim”.