Amerika demişkən, ştatlar birləşib bütün dünyaya meydan oxuyur, yetənə yetir, yetməyənə də bir bəyanatdan-filandan tolazdıyırlar. Öz aramızdı, bəyanatla yaxşı qurtarırıq, bir vaxtlar lap top atırdılar, indi deyəsən bir az düzəliblər.
Bütün idman yazarları birləşib Berti Foqtsun üstünə düşəndə, mən Almaniyadan gələn qəribi müdafiə etməyə çalışırdım. Deyirdim, qardaşlar, siz hələ Berti müəllimi yaxşı tanımırsız. Vaxtı gələndə görəcəksiniz ki, analar necə alman doğub. Gördünüz, mən haqlı çıxdım. Berti Foqts Azərbaycan futbolunun qaymaqlarını bir təyyarəyə yığıb uçdu Amerikaya. Bu balacaboy, qərib almanda ürəyə bax e...
Bir neçə il öncə oralarda olmuşam, bu amerikalılar özlərini elə aparırlar ki, elə bil Sakit Okeanı onlar yaradıb. Berti Foqtsun cəsarət yağan hərəkəti ürəyimdən lap tikan çıxardı. And içmirəm, amma onu bilirəm ki, Çinlə Malta birləşsə də Amerikaya bu pisliyi edə bilməzdi. Qoy bizim millinin futbolçuları ABŞ yığması ilə yoxlama oyununda tam 90 dəqiqə ora-bura qaçıb amerikalı azarkeşlərin zövqünü korlasınlar. Dünyanın hər yerindən okeanın o tayına gedib özünü amerikalı sayanlar anlasınlar ki, biz illərdi Foqtsun oyunçularından nələr çəkmişik...
Birləşmiş Millətlər Təşkilatına ofis üçün Nyu-Yorkda yer verib dünyanı barmağına dolamaqla deyil. Amerikanın belə hünəri varsa, alman Berti Foqtsun baş məşqçi olduğu Azərbaycan millisinin oyunundan baş çıxarsın. Onda deyərəm ki, 50 ştatı birləşdirmək sizə halal olsun. Amerikalılar Əfqanıstana, İraqa gedib top atmağı igidlik sayır, hər gün bununla qürrələnirlər. Belə hünərləri varsa bizim futbolçuların 10-15 saat uçub San-Fransiskoda topu ora-bura atmalarına cavab versinlər. Alman Berti Foqts amerikalıları yaman yerdə yaxalayıb.
Amerika Birləşmiş Ştatları Ayda kivi, yerdə repçi yetişdirir, okeanın o tayında daş atanda da gedib repçiyə dəyir. Onlar hələ bilmirlər ki, Foqtsun San-Fransiskoya apardığı Kamran Ağayev necə meyxana düzüb-qoşur. Kamran təkliyinə onların bütün repçilərini Atlantik Okeana susuz aparıb, susuz gətirər. Futbolçu-meyxanaçımız bir neçə ay “Bakı”da oynadı, nələr elədisə o boyda klub hələ də özünə gələ bilmir. Hələ mən “Xəzər Lənkəran”a, konkret Mirça Rednikə qarşı elədiklərini yazmıram. Bir vaxtlar deyirdi ki, Rednik kimdi, kuboku “Xəzər Lənkəran”a mən qazandırmışam. Amma zaman elə gətirdi ki, “Bakı”da da, “Qəbələ”də də qapını qorudu, lakin kuboka heç barmağını da toxundura bilmədi.
İsti hava fikrimi çaş-baş saldı, az qala tamam yadımdan çıxmışdı. Axı “Xəzər Lənkəran”dan yazmağı dondurmuşam. İndi əsas məsələ Berti Foqtsun okeanın o tayına apardığı futbolçularımızın Amerikanı necə cəzalandıracağını görməkdi. Özü də millimiz ABŞ futbolçuları ilə axşam meydana çıxanda buralarda səhər tezdən olacaq.
Gecənin xeyrindənsə gündüzün şəri yaxşıdı...
Etibar Cəbrayıloğlu, “Het-trik news”