“İnter” Moldova sindromuna son qoydu: “Nistru”yla başlayan ənənə “Tiraspol”la bitdi
Avroliqanın I təsnifat mərhələsində “Tiraspol”u mübarizədən kənarlaşdıran “İnter” ilkə imza atıb. Futbolxeber.az-ın araşdırmasına görə, “bankirlər” avrokuboklarda Moldova təmsilçisini mübarizədən kənarlaşdıran ilk Azərbaycan klubu kimi tarixə düşüb. Moldovalılarla avrokuboklarda əvvəlki 5 qarşılaşmamızın hamısı klublarımız üçün uğursuz alınmışdı.
2005/2006 mövsümündə “Xəzər Lənkəran” UEFA kubokunun ilk mərhələsində “Nistru”ya hər iki oyunda uduzub. Cənublular səfərdə rəqibinə 1:3, evdə isə 1:2 hesabı ilə yenilib.
2006/07 mövsümündə əvvəlcə İntertoto kubokunda “Tiraspol” “MKT-Araz”ı, daha sonra isə “Zimbru” UEFA kubokunda “Qarabağ”ı mübarizədən kənarlaşdırıb.
2007/08 mövsümündə “Bakı” İntertoto kubokunda “Daçiya” ilə üz-üzə gəlib. Hər iki oyun 1:1 hesabı ilə yekunlaşıb. Penaltilər seriyasında isə “Daçiya” üstün olub - 3:1.
Nəhayət, 2010/11 mövsümündə “Xəzər Lənkəran” Avroliqanın I təsnifat mərhələsində “Olimpiya” ilə qarşılaşıb. “Xəzər Lənkəran” ilk oyunda səfərdə qolsuz bərabərliyə razılaşıb. Cavab oyununda isə hesab açılmadığından, Moldova təmsilçisi səfər qolu sayəsində mərhələ adlayıb.