UEFA-dan “Düdelanj”a ultimatum
"Qarabağ"ın Avropa Liqasının qrup mərhələsindəki rəqiblərindən olan Lüksemburq "Düdelanj"ı Kipr APOEL-i ilə növbəti tur matçını öz stadionunda keçirməyə bilər.
Futbolxeber.az saytının məlumatına görə, səbəb “Jozi Bartel” stadionunun ot örtüyünün yararsız vəziyyətdə olmasıdır. Artıq UEFA bununla bağlı kluba ultimatum verib.
Lakin ot örtüyünü dəyişdirmək kluba 150 min dollara başa gələcək. Lüksemburq təmsilçisinin prezidenti Romen Şumaxer UEFA nümayəndələri ilə danışıqlar aparmağa çalışdığını açıqlayıb. O, təbii örtüyü sünisi ilə əvəzləməyi təklif edib. Bu isə kluba 50 min avroya başa gələcək. Klub ötən il eyni praktikadan yararlanıb. "Düdelanj" İspaniya "Betis"ini şaxtalı havada süni meydanda qəbul etməli olub. Görüş qolsuz yekunlaşıb.
O da bildirilir ki, bu mövsüm "Jozi Bartel"də Avropa Liqasının iki oyunu acınacaqlı şəraitdə keçirilib. Bunlardan biri "Düdelanj"ın "Qarabağ"a 1:4, digəri İspaniya "Sevilya"sına 2:5 hesabı ilə məğlub olduğu qarşılaşmadır. Noyabrın 17-də isə Lüksemburq yığması bu arenada Portuqaliyanı qəbul edib. İtaliya "Yuventus"unda çıxış edən ulduz futbolçu Kriştianu Ronaldu 2:0 hesabı ilə qalib gəldikləri matçdan sonra buranı "kartof sahəsi" adlandırıb.
Hazırda "Düdelanj" - APOEL oyununun ölkədən kənarda keçirilmə ehtimalı da var. Mümkün variantlar kimi Lüksemburqun Virton, Almaniyanın Kayzerslautern və Fransanın Mets şəhərləri göstərilir.
Avropa Liqasının A qrupunda yer alan "Qarabağ"ın Kipr APOEL-i ilə birgə 4 xalı var. Lakin APOEL şəxsi oyunlardakı üstünlüyü (2:1, 2:2) səbəbindən 2-ci pillədə qərarlaşıb. Növbəti mərhələni təmin edən "Sevilya"nın 12, Lüksemburq "Düdelanj"ının isə 3 xalı var. Noyabrın 28-da keçiriləcəcək "Sevilya" - "Qarabağ" matçı Bakı vaxtı ilə saat 24:00-da başlayacaq. Eyni vaxtda APOEL-in "Düdelanj"la səfər matçı start götürəcək. Azərbaycan komandası növbəti mərhələ şansını qorumaq üçün "Sevilya"dan xal almalı və ya APOEL-in xal itirəcəyinə ümid etməlidir.