Mayın 30-u, saat 15:15-də final mərhələsi 2026-cı ildə Riqa və Kaunasda (Latviya və Litvada) keçiriləcək futzal üzrə Avropa çempionatının əsas mərhələsinin püşkü atılacaq.
Futbolxeber.az saytının məlumatına görə, 40 komanda (6 milli – Andorra, Avstriya, Bolqarıstan, Kipr, Malta və İsveçrə ilkin mərhələdən vəsiqə qazanıb) hər birində 4 iştirakçı olmaqla 10 qrupa bölünəcək. Oyunlar ev-səfər prinsipi ilə keçiriləcək. Qrup qalibləri birbaşa, ən yaxşı göstəriciyə malik 8 qrup ikincisi isə pley-off (ev-səfər) oyunlarında üz-üzə gələcək. İki oyunun yekununda üstün olan tərəf həlledici mərhələdə oynamaq hüququ əldə edəcək. Final mərhələsində bu iştirakçılara meydan sahibləri – Latviya və Litva da qoşulacaq və 16 milli Avropa çempionu olmaq uğrunda mübarizəyə başlayacaq.
Artıq komandalar UEFA-nın reytinq cədvəlindəki yerlərinə uyğun olaraq səbətlərə bölünüb. Reytinq cədvəlinin 16-cı pilləsində qərarlaşan millimiz 3-cü səbətdə yer alıb və qrupunun ikinci komandası olacaq. Onu da qeyd edək ki, 3-cü səbətdə yer alan komanlar qrup mərhələsində millimizin rəqibi olmayacaqlar.
1-ci səbət (qrupunun 4-cüsü)
Albaniya, Norveç, Yunanıstan, Türkiyə, Kipr, İsveçrə, Bolqarıstan, Andorra, Malta, Avstriya
2-ci səbət (qrupunun 3-cüsü)
Belarus, Moldova, Belçika, Şimali Makedoniya, Almaniya, İsveç, Monteneqro, Kosovo, İngiltərə, Danimarka
3-cü səbət (qrupunun 2-cisi)
Niderland, İtaliya, Çexiya, Rumıniya, Azərbaycan, Gürcüstan, Slovakiya, Macarıstan, Ermənistan, Bosniya və Herseqovina
4-cü səbət (qrupunun 1-cisi)
Portuqaliya (son qalib), İspaniya, Qazaxıstan, Ukrayna, Xorvatiya, Finlandiya, Fransa, Polşa, Sloveniya, Serbiya
Qeyd edək ki, UEFA İcraiyyə Komitəsinin qərarı ilə bu komandalar eyni qrupda yer ala bilməzlər: Belarus və Ukrayna, Kosovo və Bosniya və Herseqovina, Kosovo və Serbiya
AVRO-2026-nın oyun günləri:
Əsas mərhələ: 9-18 dekabr 2024, 27 yanvar-5 fevral 2025, 3-12 mart 2025, 7-16 aprel 2025.