Fariz Məmmədov: “Bütün boksçularımızdan medal gözləyirəm” (MÜSAHİBƏ)
Azərbaycan Boks Federasiyasının rəsmisi, peşəkarlar arasında Dünya və Avropa çempionu Fariz Məmmədov Futbolxeber.az saytına müsahibə verib.
- Dünən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında boks yarışlarının püşkü atıldı. Püşkü necə dəyərləndirərdiz?
- Püşkü normal dəyərləndirirəm. Amma böyük mənada bu, ciddi əhəmiyyət kəsb etmir. Çünki püşkün nəticəsindən asılı olmayaraq, boksçularımızdan uğurlu nəticə gözləyirik.
- Boksçularımızın hansısa çəkinəcəyi rəqib var?
- Xeyr, belə rəqib yoxdur. Biz heç kimdən çəkinmirik, əksinə bizim boksçulardan çəkinirlər. Bütün rəqiblərə hörmətlə yanaşırıq.
- Boksçularımızın hazırlığında siz də iştirak etmisiz. Komandada ümumi vəziyyət necədir?
- Bəli, əvvəldən sona kimi hazırlıqda iştirak etdim. Hazırlıq prosesi çox yaxşı keçdi. Boksçularımız yaxşı formadadırlar. Düşünürəm ki, Avropa Oyunlarında verdiyimiz nəticəni bu dəfə də təkrarlayacağıq.
- Hansı idmançılardan medal gözləyirsiniz?
- Hər birindən.
- Mütəxəssis kimi hər bir boksçudan medal gözləməyiniz anlaşılandır. Amma yəqin ki, daha çox ümid etdiyiniz hansısa boksçu var.
- Bu yarışda sürpriz gözləyirəm. Elə boksçu var ki, heç kim İslam Oyunlarında ondan medal gözləmir. Amma mən inanıram ki, o, sürpriz nəticəyə imza atmaqla hər kəsi təəccübləndirəcək.
- Rio Yay Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı Lorenze Sotomayorun İslamiadadan kənarda qalmasına səbəb nədir?
- Onu qorumağa üstünlük verdik. Çünki qarşıda Avropa çempionatı var. Həmin yarış isə dünya çempionatına lisenziya verir. Bu səbəbdən də məşqçilər korpusu onun istirahət etməsi barədə qərar qəbul etdi.
- Əsas medal ümidlərimizdən Məhəmmədrəsul Məcidov İslam Oyunlarına qələbə ilə başladı. Yəqin ki, onun Nurlan Saparbayla görüşdə çətinlik çəkməyəcəyini düşünürdünüz.
- Əlbəttə. O, yığmamızın kapitanı, 2 qat dünya və Avropa çempionudu. Son olimpiya oyunlarında bəxtsizliklə üzləşdi. Gözünün içinə zərbə dəyməsəydi, bəlkə də sonda çempion olacaqdı. Çünki uduzduğu rəqibi daha əvvəl məğlub etmişdi. Özü də onun vətənində.