“Qarabağ”ın müdafiəçisi Elvin Cəfərquliyev UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsində “Nyukasl”a qarşı keçirilən oyundan (1:6) sonra jurnalistlərin suallarını cavablandırıb. Futbolxeber.az saytının əməkdaşının da iştirak etdiyi müsahibəni təqdim edirik:
- Çox danışmağa ehtiyac yoxdur. Hər şey göz qabağında idi. Rəqibin ustalığı, gücü dərhal hiss olunurdu. Bir daha gördük ki, Çempionlar Liqası necə səviyyəli turnirdir. Birinci hissədə daha yaxşı oynaya bilərdik. Daha sadə oynasaydıq, qapımızda bu qədər qol görməzdik. Fasilədə futbolçularla öz aramızda danışdıq. Bilirdik ki, özümüzə gəlməliyik. İkinci hissədə istəyirdik müəyyən qədər matçın gedişini dəyişək. Azarkeşlərə təşəkkür edirəm. Bizə çox yaxşı dəstək oldular. İnşallah, növbəti oyunlarda yenə onları sevindirərik.
- Bu məğlubiyyətə “İmişli” ilə oyunun nə dərəcədə təsiri oldu?
- Təbii ki, vaxtımız çox olsaydı, oyuna daha yaxşı hazırlaşa bilərdik. Qubadakı stadiondan danışmağa isə ehtiyac yoxdur. Həmin matçda çox güc sərf etdik. 3-4 gündən bir sıx qrafikimiz oldu.
- Düşünmürsünüz ki, bəlkə də “Neftçi” yox, “İmişli” ilə matçı təxirə salmaq lazım idi?
- Nəinki “Neftçi”, ümumiyyətlə istəməzdik hansısa oyunumuz təxirə salınsın. 3-4 gündən bir oynamağımız daha yaxşıdır. Belədə tempi öldürmürsən. Avropa klubları da 3-4 gündən bir oynayırlar. İnşallah, biz də öyrəşərik.
- “Qarabağ” daha əvvəllər də “Nyukasl” səviyyəsində klublarla oynayıb. Lakin heç vaxt birinci hissədəki kimi zəif görünməyib. Bunun səbəbi nə idi?
- Yüklənmə olmuşdu. Amma psixoloji cəhətdən heç bir problemimiz yox idi. Bəlkə də çox rahat idik deyə belə alındı. Daha sadə oynasaydıq, bəzi qolları buraxmazdıq. Azərbaycan belə səviyyədə oyun görməyib. Pley-off idi. Şükürlər olsun ki, bura qədər gəlmişik. Azarkeşləri başa düşürəm, onlara çox böyük ümid vermişik. Bizdən hər oyunda qələbə gözləyirlər.
- Məncə, o qədər də haqsızlıq olmadı.
- Bəs cavab oyununa necə motivasiya olacaqsınız?
- Səfər matçı Bakıdakından 3 qat çətin keçəcək. Temp, azarkeş, saat fərqi, 6 saatlıq yol – bütün bunlar işimizi daha da çətinləşdirəcək. İlk növbədə psixoloji cəhətdən özümüzü düzəltməliyik. Bərpamızı tezləşdirməliyik ki, daha yaxşı oyun göstərək.
- Son zamanlar klubdan gedəcəyiniz barədə xəbərlər yayılıb. Hansısa rəsmi təklif almısınız?
- Elə bir şey yoxdur. “Qarabağ”dayam və burada xoşbəxtəm. Nəsə olsa, biləcəksiniz.
- Çempionlar Liqasının ötən matçında məhsuldar ötürmə verdiniz, bu dəfə isə qol vurdunuz. Performansınızdan razısınız?
- Keçən dəfə məhsuldar ötürməm uğurlu olmuşdu, lakin bu dəfə qol vursam da, nəticə baxımından uğursuz oldu. Pley-offda qol vuran ilk azərbaycanlı futbolçu oldum. Qələbə olsaydı, bu məqama daha çox sevinərdim. Amma istənilən halda özümə görə sevincliyəm.