2 aprel – Azərbaycan futbolunun yağışdan çıxıb yağmura düşdüyü gündür. Düz 1 il əvvəl AFFA-da ciddi dəyişikliklər oldu. İstər assosiasiyanın prezident postunda, istərsə də İcraiyyə Komitəsinin tərkibində. Bəziləri bu yenilənməyə ümidlə yanaşsalar da, biz hələ 1 il əvvəl yazmışdıq ki, gələn gedənə rəhmət oxutduracaq. Bunu bilmək, yaxud proqnozlaşdırmaq üçün Məşədi İbad demişkən, “Tarixi-Nadir”i yarıyacan oxumağa ehtiyac yoxdur. Son bir ildə AFFA-nı idarə edənlərin əvvəlki fəaliyyətinə baxmaq kifayət edirdi.
Artıq bir ildir faktiki olaraq Azərbaycan futbolunu Balaşiki Qasımov-Maqsud Adıgözəlov tandemi idarə edir. Onların illərdi “Sabah”dakı işləri göz önündədir. Bir klubu ağ günə çıxara bilməyənlərin Azərbaycan futbolunun dərdinə dərman olacağına inanmaq üçün ən yaxşı halda sadəlövh olmalısan. Yaxşı kanal rəhbəri olmaq futbolda baş çıxarmağa təminat vermir. Bununla bağlı ortada xeyli nümunə var. Məsələn, bu günə qədər dünya şöhrətli yazıçımız Çingiz Abdullayev, öz sahəsində Azərbaycanda əsrin çempionu titulunu daşıyan nadir insanlardan olan Bəhram Bağırzadə və daha neçə-neçə şəxs Azərbaycan futbolunda duruş gətirə bilməyib.
AFFA-nın yeni rəhbərliyinin rəhbərliyi altında bərbad gündə olan ölkə futbolu daha da pis günə düşdü. Aşağı yaş qrupu üzrə millilərimiz sanki “kim daha böyük hesabla uduzacaq” bəhsinə giriblər. Məğlubiyyətlərin ardı-arası kəsilmir. Əsas milli isə tarixində ilk dəfə olaraq cırtdanların yer aldığı D liqasına yuvarlandı. Halbuki daha əvvəl biz milli komandamızın C liqasında qrupda ikinci olmasından narazılıq edirdik. Yeni rəhbərliyin “uğurlu fəaliyyəti” nəticəsində növbəti Millətlər Liqasında Azərbaycan millisi Andorra, Cəbəllütariq kimi komandalarla biryerdə yarışacaq.