"Sumqayıt": 2013/2014 mövsümünün statistikası
Azərbaycan Premyer Liqasında 2013/2014 mövsümü başa çatıb. Futbolxeber.az-ın klubun rəsmi saytına istinadən verdiyi məlumata görə, "Sumqayıt"ın baş məşqçisi Aqil Məmmədov arxada qalan mövsümün 3-cü və 4-cü dövrəsində 22 futbolçunun xidmətindən istifadə edib. Bütün mövsümü nəzərdən keçirsək bu rəqəm 34-dür.
2013/2014 mövsümdə "Sumqayıt" FK-da ən çox oyun keçirmiş futbolçu yayda "İnter"ə transfer olunmuş 23 yaşlı Məhəmməd Mirzəbəyov olub. O, ümumilikdə 34 qarşılaşmada 2921 dəqiqə meydanda olub. Aleksandr Çertoqanov isə 31 görüşdə 2408 dəqiqə oynamaqla 2-cidir. Bu siyahıda 3-cü pilləni isə kapitan Samir Abasov turur. 36 yaşlı futbolçu 26 oyunda 1993 dəqiqə oynayıb.
"Sumqayıt" Futbol Klubu 2013/2014 mövsümündə 36 qarşılaşmada 5 qələbə, 10 heç-heçə və 21 məğlubiyyətə imza atıb. Komanda bu qarşılaşmalarda 27 qol vurub və qapısından 61 top buraxıb. Klubun ən sərrast futbolçusu 6 qola imza atmış Pərdis Fərcad-Azaddır. Mövsümün ortasında heyətə cəlb olunan 21 yaşlı Məhəmməd Mirzəbəyovdur. O, 5 qola imza atmaqla diqqətləri üzərinə çəkib. Digər 16 qol isə Rəhman Hacıyev (3), Uğur Pamuk (2), Mirzağa Hüseynpur (2) Vüqar Əsgərov (2), Tərzin Cahangirov, Elşən Abdullayev, Ruslan Qurbanov (1/1), Orxan Əliyev, Ruslan Nəsirli və Nurlan Novruzovun aktivindədir. Bir qol isə avtoqol sayəsində qeydə alınıb.
23 yaş - Məhəmməd Mirzəbəyov - 34 (2921 dəqiqə)
34 yaş - Aleksandr Çertoqanov - 31 (2408)
36 yaş - Samir Abasov - 26 (1993)
25 yaş - Adil İbrahimov - 25 (2564)
26 yaş - Pərdis Farcad-Azad - 24 (1874)
25 yaş - Nodar Məmmədov - 23 (1810)
26 yaş - Vurğun Hüseynov - 22 (1779)
25 yaş - Bəxtiyar Həsənalızadə - 22 (1653)
24 yaş - Mirzağa Hüseynpur - 22 (1422)
21 yaş - Aqşin Muxtaroğlu - 20 (965)
20 yaş - Rəhman Hacıyev - 18 (1601)
22 yaş - Tərzin Cahangirov - 18 (1585)
21 yaş - Məhəmməd Qurbanov - 14 (876)
19 yaş - Ruslan Nəsirli - 14 (533)
24 yaş - Uğur Pamuk - 13 (1061)
21 yaş - Andrey Popoviç - 10 (900)
22 yaş - Şəhriyar Xəlilov - 10 (375)
19 yaş - Şahruddin Məhəmmədəliyev - 7 (630)
19 yaş - Ramil Mansurov - 3 (116)
19 yaş - Tərlan Əhmədli - 2 (134)
17 yaş - Fərid Kərimzadə - 2 (12)
18 yaş - Bayram Nuruzadə - 1 (6)
Vurulan qollar:Pərdis Fərcad-Azad (6 qol), Məhəmməd Qurbanov (5), Rəhman Hacıyev (3), Uğur Pamuk (2), Mirzağa Hüseynpur (2), Vüqar Əsgərov (2), Elşən Abdullayev, Ruslan Qurbanov (1/1), Orxan Əliyev, Ruslan Nəsirli, Nurlan Novruzov, Tərzin Cahangirov.
"Sumqayıt" FK-da 2013/2014 mövsümü yanvara qədər oynayan futbolçuların statistikası
Anar Nəzirov - 17 (1530 dəqiqə)
Elşən Abdullayev - 17 (1393)
Nurlan Novruzov - 15 (1134)
Slavik Alxasov - 14 (1209)
Ruslan Qurbanov - 14 (1014)
Vüqar Əsgərov - 12 (792)
Orxan Əliyev - 9 (611)
Kərim Diniyev - 9 (519)
Zaur Həşimov - 2 (36)
Elçin Sadıqov - 1 (45)
Sabir Allahquliyev - 1 (27)